نقد و بررسی فرقه انحرافی بدعتیّه (فرقه سید صادق شیرازی) – بخش1

نقد و بررسی و آشنایی با اعتقادات و انحرافات فرقه انحرافی بدعتیّه (فرقه انحرافی سید صادق شیرازی)

 

ادامه مبحث – جریان افراط گرای تشیع را بهتر بشناسیم

1.سوق دادن تمام مباحث اعتقادی و دینی در مواجهه با اهل سنّت :

این جریان با سوءاستفاده از تعصبات مذهبی مردم،تمامی مطالب دینی را به سمت مخاصمه و مواجهه با اهل سنّت سوق می دهند و تنها از دریچه ی تنگ اختلافات شیعه و سنّی به تمام مسائل دینی نگاه می کنند؛با این رویکرد است که مبلّغین این جریان تنها به بیان مسائلی می پردازند که شیعه و سنّی در آن اختلاف داشته و آنها می توانند با دامن زدن به این مباحث به تشدید دشمنی های دینی و مذهبی بپردازند.

از این جهت بسیاری از آموزه های مهم دینی،همچون توحید و نبوت،توسط این جریان مورد غفلت واقع شده و پیروان این جریان،به این اصول عقاید اسلامی نیز تنها از نگاه اختلاف مذهبی شیعه و سنّی نگریسته و لذا پاسخی مناسب و منطقی در برابر شبهات دیگران ارائه نمی کنند.

افزون بر این،اگرچه این جریان بر بحث ولایت ائمه اطهار علیهم السلام تأکید ویژه ای دارند،اما معمولاً به طرح مباحث حاشیه ای پیرامون ولایت پرداخته و در مواجهه با اهل سنّت مطالبی را مطرح می کنند که اعتقاد به آنها نقشی در اثبات موضوع ولایت ندارد،بلکه می تواند عامّه ی مسلمانان را از خط ولایت دور ساخته و درگیر مجادله ها و مخاصمه های بی حاصل مذهبی نماید.

2.اصل کردن فروع و فرع ساختن اصول :

همان گونه که بیان شد هنر این جریان پرداختن به حواشی و مهمل ساختن مطالب اصلی است.آن گونه که این جریان در مباحث دینی،مطالب مهم و اصلی را به حاشیه می راند و مطالبی را برجسته نموده و اصل نشان می دهد که می توانند به وسیله‌ی آنها پیروانشان را به مخاصمه با مخالفانشان فرا خوانند. نمونه آن که پیرامون وقایع حادثه عاشورا بعضی از مسائل فرعی تاریخی را برجسته ساخته و به منزله ی اصول خدشه ناپذیر مذهبی از آنها یاد می کنند،آن گونه که اگر درباره این موارد بعضی از دانشمندان فرهیخته شیعه اظهار نظرهای تاریخی و علمی داشته باشند،به لعن و دشنام گویی نسبت به آنها پرداخته و این سخنان را دلیل انحراف از نهضت امام حسین علیه السلام می دانند.

واقعیت اینست که فروع جزئی تاریخی همچون عروسی حضرت قاسم عَلَیهِ السَلاٰمْ و یا غیره . . . از مطالبی نیستند که علمای فرهیخته تشیّع همچون شهید مطهری به خاطر اظهار نظر علمی پیرامون آنها مورد لعن و دشنام واقع شوند و گفته های آنها مخالفت با امام حسین عَلَیهِ السَلاٰمْ تفسیر شود.البته این رَویّه منحصر به وقایع حادثه عاشورا نیست و از سوی این جریان در تمام مقولات دینی و مذهبی دنبال می شود.

ان شاالله ادامه دارد…

با ما همراه باشید…

 

*** نشریه فرهنگی مذهبی بیان ***

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*