بوی گلدکوئیست می‌آید! – سرابی به نام « بازاریابی شبکه‌ ای »

سرابی به نام « بازاریابی شبکه‌ ای »

«۶ ماهه بارم را بستم. از صفر شروع کردم، الآن دستم به جیب خودم هست.» این‌ها را یک بازاریاب شبکه‌ای می‌گوید. لیلا ۲۸ سال سن دارد که به‌ تازگی ازدواج‌کرده، می‌گوید حقوق شوهرش کفاف خرج و مخارجشان را نمی‌داد، پس ناگزیر به دنبال کار می‌گشت که با شهناز آشنا شد و به قول خودش پرزنتش کرد. در کار خرید و فروش لوازم‌ آرایشی و بهداشتی است. در پاسخ به اینکه چرا نمایندگیِ شرکت مربوط را نمی‌گیرد و کار مستقلی راه نمی‌اندازد، می‌گوید: شرکت و مسئولان آن شدیداً با این موضوع مخالف هستند، و در دوره‌ها و کلاس‌های توجیهی به ما گفته‌شده به‌هیچ‌عنوان برای اقلام شرکت نمایندگی و مغازه نزنیم، چون تمام خریدها باید اینترنتی باشد.

این فروشنده می‌افزاید: عضویت در این شرکت به‌گونه‌ای است که مسئولی ما را توجیه می‌کند، من به‌عنوان زیرمجموعه او باید ۵ عضو به گروه اضافه کنم و این روند همین‌طور ادامه دارد، به ازای هر عضوی که وارد زنجیره شود شرکت هزینه‌ای به‌صورت ماهانه به حسابم واریز می‌کند. هرچقدر این عضوگیری بیشتر باشد هزینه هم بیشتر است؛ جدای از این بابت فروش اقلام شرکت هم هرماه هزینه‌ای دریافت می‌کنم.

لیلا درباره نحوه فروش اقلام آرایشی و بهداشتی تصریح می‌کند: برای فروش اقلام ابتدا بین آشناها و دوستان تبلیغات اولیه می‌کنم، بعد از آن هر هفته در روز مشخصی در منزل خودم یا آرایشگاه‌هایی که از قبل هماهنگ می‌کنیم “شوی تبلیغاتی” برگزار می‌کنیم؛ مشتریان همه اقلام را می‌بینند و مسئول گروه خواص و ویژگی‌های اقلام را توضیح می‌دهد در صورت درخواست مشتری‌ها بیعانه‌ای دریافت می‌شود و پس از دو هفته درازای دریافت وجه کامل کالاها  تحویل می‌شود. به گفته وی مشتری در صورت انصراف نمی‌تواند بیعانه خود را پس بگیرد.

این فروشنده بابیان اینکه در هر شوی تبلیغاتی مبلغی بین یک و نیم تا دو میلیون تومان فروش می‌کند، می‌گوید: از این میزان فروش در صورتی‌که به فروش واقعی برسد ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار تومان به‌ عنوان پورسانت از شرکت برای من منظور می‌شود، که در پایان هرماه به حسابم واریز می‌شود.

بازاریابی شبکه‌ ای

بازاریابی شبکه‌ ای

بازاریابی شبکه‌ای یا هرمی؟

بازاریابی شبکه‌ای یا Network Marketing که این روزها با عنوان بازاریابی چند سطحی هم معرفی می‌شود، نوعی شیوهٔ فروش است که شرکت‌ها محصولات خود را بدون  تبلیغات و واسطه به فروش می‌رسانند و مشتری‌ها در ادامه می‌توانند با بازاریابی برای این شرکت‌ها درصدی به‌عنوان سود از شرکت دریافت کنند. در این نوع بازاریابی؛ بازاریاب‌ها به‌صورت «تبلیغات کلامی» یا «تبلیغات چهره به چهره» و برگزاری مراسم‌هایی کالاها را به مشتریان خود معرفی می‌کنند و اغلب خریدها اینترنتی انجام می‌شود.

بازاریابی شبکه‌ ای

بازاریابی شبکه‌ ای

اگرچه بسیاری از افراد دخیل در این نوع بازاریابی، آن را متفاوت از شرکت‌های هرمی که فقط از اعضا پول دریافت می‌کرد؛ می‌دانند، اما واقعیت امر این است که این نوع بازاریابی در ایران تجربه‌ای نامناسب است که دیر یا زود پرده از نقاب این نقشه خوش‌رنگ و لعاب شغل کاذب خواهد افتاد.

بر پایه گفته‌های افرادی که به‌عنوان بازاریابانی که در این شرکت‌ها پرزنت شده‌اند در این شرکت‌ها هیچ محصولی که برای مشتری مفید فایده باشد ارائه نمی‌شود و بازاریابان تنها با اجرای تکنیک‌های تبلیغاتی اقلام و کالاهای پیش‌خرید خود را به مشتری‌ها با هزینه‌ای گزاف تحمیل می‌کنند.

افشانه‌های خوشبوکننده بدون بارکد و پروانه بهداشتی که تنها ظاهر زیبا هزینه ۵۰ هزارتومانی روی دست مشتری می‌گذارند تا شامپوهایی با عناوین ضد ریزش و نرم‌کننده به قیمت ۲۵۰ هزار تومان، یا حتی دم‌نوش‌هایی که در عطاری‌ها به‌وفور یافت می‌شود نه‌تنها چرخ اقتصاد و تولید کشور را نمی‌چرخاند که حتی مانعی پیش روی تولیدکنندگان شده است.

بازاریابی شبکه ای به من اعتماد به نفس می‌دهد

احسان نیز یکی از فروشندگانی که  حدود ۹ ماه است وارد این کارشده و می‌افزاید: حضور در این گروه‌های فروش؛ اعتماد به‌ نفس من را بالابرده از طرفی دوستان زیادی پیداکرده‌ام، راه و رسم کسب‌وکار را هم یاد گرفته‌ام، اگرچه این کار قرار بود برایم پاره‌وقت باشد ولی الآن همه‌وقتم صرف این کارشده است.

وی در پاسخ به اینکه تا چه اندازه نسبت به کیفیت کالاهایی که می‌فروشد مطمئن است، می‌گوید: این اقلام آرایشی بهداشتی هستند مشتری‌های من تقریباً ثابت هستند، حتماً کیفیت اقلام خوب است که هنوز خواهان محصولات هستند، از طرفی این شرکت‌ها ثبت رسمی شده‌اند و فعالیت دارند وگرنه انقدر رشد نمی‌کردند.

این فروشنده می‌گوید عمده محصولاتی که می‌فروشیم شامل لوازم‌آرایشی بهداشتی مثل شامپو، کرم‌های مختلف و چای و دم‌نوش و…. است. کار باکلاس و راحتی است و در ماه حدود یک و نیم میلیون تومان برایم درآمد دارد.

 

خرید اجباری، سود احتمالی

 

به گفته کارشناسان این نوع فروش نه‌تنها برای بازاریابان سودی به دنبال ندارد، بلکه همانند شرکت‌های هرمی بازهم سود متوجه شرکت‌ها و سرشاخه‌های این نوع بازاریابی می‌شود. بنا به گفته بازاریابان شبکه‌ای باید در ابتدای فعالیت حداقل ۳۵۰ هزارتومانی خرید داشته باشند تا بتوانند کار خود را آغاز کنند. در این میان اگر نتوانند اقلام خود را به فروش برسانند تنها سود حاصل از خرید عایدشان می‌شود و مابقی اقلام را باید خودشان مصرف کنند. در این صورت این شرکت است که یک‌بار محصول را به بازاریاب خودفروخته است و بار دیگر با معرفی مشتری بعدی بازهم بازاریاب به‌عنوان واسطه سودی را به‌حساب شرکت سرازیر می‌کند درازای دریافت سودی اندک.

بازاریابی شبکه‌ ای

بازاریابی شبکه‌ ای

بازاریابی شبکه‌ای در ایران پدیده‌ای نوظهور است. برخی کارشناسان براین باورند که بازاریابی شبکه ای هم با اجرای روش‌های غلط از سوی برخی فروشندگان برای رسیدن به سود، مشابه با فعالیت‌های شرکت‌های هرمی جلوه می‌کند. اما بازهم بسیاری از افرادی که در این شغل مدتی کارکرده‌اند، می‌گویند: افرادی که فریب درآمد نامحدود و پاداش‌های میلیونی در هرماه را می‌خورند لحظات سختی در این حرفه خواهند داشت. در بسیاری از گروه‌ها این وعده برای بسیاری از بازاریابان آشناست. در آموزش‌هایی که به افراد داده می‌شود ادعا می‌شود با ساختن مجموعه پرتعداد می‌توانند به درآمد هنگفتی در ماه دست یابند و بعد از مدتی بدون نیاز به کار کردن هرماه درآمد ثابتی را دریافت کنند. در این سیستم بیشتر افراد بازنده هستند و خرده‌فروشی جایگاهی ندارد.

مرضیه  یکی از کسانی است که بعد از ماه‌ها فعالیت به‌عنوان یک بازاریاب شبکه‌ای می‌گوید: زبان‌بازی راهبران در این شرکت‌ها واقعاً اغواکننده است! آن‌قدر وسوسه‌انگیز که انسان فاصله بین خود و رؤیاهایش نمی‌بیند، من 9 ماه در این شغل کارکردم ولی هرچه بیشتر تلاش کردم فرقی در شرایطم ایجاد نشد، اگرچه ماهی ۱و نیم ۲ میلیون تومان درآمد داشتم، ولی هزینه و انرژی و وقتی‌که بابت این کار می‌گذاشتم بیشتر از هزینه‌ای بود که می‌گرفتم.

این بازاریاب شبکه‌ای از مهم‌ترین نکاتی که باعث شد قدم‌به‌قدم جذب شود را پنهان‌کاری شرکت عنوان می‌کند و می‌افزاید: در جلسات ابتدایی هیچ اطلاعاتی به شرکت‌کنندگان داده نمی‌شود با این توجیه که به کار اشراف ندارید و سردرگم می‌شود بعد از مدتی که با حرف‌های زیبا و جذاب جذب شدم گفتند باید ۳۵۰ هزار تومان خرید بزنم تا بتوانم عملاً کار را یاد بگیرم.

ترسیم آینده درخشان و درامد مافوق تصور، آشنایی با افراد موفق در این شغل، همه و همه عواملی بود که مرضیه و امثال او را به سمت این شغل جلب کرده است.

ابهامات موجود در شبکه بازاریابی به شیوه کنونی

این نوع بازاریابی اگرچه به گفته شرکت‌ها و مسئولان آن سبب اشتغال می‌شود، اما در این باره سؤالات بی پاسخ فراوانی وجود دارد، که در ادامه به چند نمونه از آن اشاره می شود:

نخست؛ توزیع و فروش لوازم آرایشی و دمنوش و شامپو تا چه اندازه در سبد کالاهای ضروری خانواده‌های ایرانی جای دارد؟ در شرایطی که شرکت‌های تولیدکننده با قیمت‌هایی به مراتب کمتر محصولاتی مطمئن و با کیفیت‌تر روانه بازار می‌کنند.

دوم؛ چند درصد این محصولات تولید داخل هستند و اگر تولید داخل هستند چه محدودیتی برای فروش از طریق نمایندگی‌ها وجود دارد؟ آیا واقعاً سود دریافتی واسطه‌ها از سودی که بابت فروش از طریق بازاریابان شبکه ای انجام می‌شود بیشتر است و شرکت‌ها متضرر می‌شوند؟

سوم؛ این دست مشاغل تا چه اندازه پایدار هستند و بازاریابان دارای امنیت شغلی و حق و حقوق قانونی هستند و چه مزایایی برای بازاریابان در نظر گرفته می‌شود؟

چهارم؛ ادامه و انتهای این زنجیره‌ها و شبکه‌ها به کجا ختم می‌شود؟

این‌ها و بسیاری سؤالات دیگر ابهاماتی است که از سوی کسانی که از این زنجیره‌ها و شبکه‌ها جدا شده‌اند بیان می‌شود.

سؤال مهم‌تری که در این میان مطرح می‌شود این است که بر چه مبنایی این شرکت موفق به دریافت مجوز برای فعالیت می‌شوند؟ در شرایطی که گفته می‌شود مجلس و شورای نگهبان این نوع خرید و فروش را تصویب نکرده‌اند و قاعدتاً قانونی هم برای آن تعریف نشده است.

بازاریابی شبکه‌ای از نگاه دین

یکی از نکاتی که از سوی جامعه ایران به عنوان جامعه مذهبی همواره در کسب و کار و خرید و فروش مطرح است بُعد شرعی داد و ستد است. در همین راستا طی استفتایی که در سایت رسمی مقام معظم رهبری پیرامون این موضوع صورت گرفته است با مراجعه به آدرس leader.ir و وارد کردن کد پیگیری a3473541181d02df می توان به سوالی دست یافت که در آن آمده است: «۱۱ شرکت به‌طور رسمی با مجوز وزارت صنعت معدن تجارت مشغول بازاریابی شبکه‌ای هستند. سیستم درآمدزایی این شرکت‌ها به‌صورت خریدوفروش خود فرد و تیم فروشی که ایجاد کرده است (نوع و پلن درآمدزایی هر شرکت متفاوت است اما به‌طورکلی از سود شرکت به‌صورت درصدی درآمد کسب می‌شود)

اما بازاریابی شبکه‌ای نه در مجلس قانونی دارد نه طبیعتاً شورای نگهبان نظری ذر مورد آن بین کرده است، مسئلهٔ اصلی این است که برخلاف کوئست هم محصول وجود دارد (محصول هم مصرفی است هم به قیمت) و جدا از بحث اشتغال‌زایی به تولید ملی و برند کردن آن کمک می‌کند. افراد زیادی مشغول به این کار هستند که چون مجوز وزارت را دیده‌اند پیش خودشان این فکر را می‌کنند که پس ازلحاظ شرعی حلال نیز است.

آیا درآمد حاصل از این شغل حلال است یا خیر؟؟»

در پاسخ به این استفتاء از دفتر رهبر معظم انقلاب آمده است: به‌طورکلی بازاریابی شبکه‌ای صورت شرعی ندارد و این قبیل موارد باید بر اساس قوانین مصوّب مجلس شورای اسلامی و مورد تأیید شورای محترم نگهبان باشد و در صورت نبود قانون هم لازم است از طریق مجاری قانونی اقدام شود و کسب درآمد از این طریق اشکال دارد.

خبر گزاری دانشجو

*** نشریه فرهنگی مذهبی بیان ***

22 نظر

 1. حکم مسئله اینه

  آیت الله خامنه ای: بازاريابى شبكه‌اى صورت شرعی ندارد و اين قبيل موارد بايد بر اساس قوانين مصوّب مجلس شورای اسلامی و مورد تأييد شورای محترم نگهبان باشد و در صورت نبود قانون هم لازم است از طريق مجاری قانونی اقدام شود

  آیت الله مکارم شیرازی: تنها در صورتي که بازاريابي به صورت شبکه اي و زير مجموعه اي نباشد و سود حاصله فقط به بازارياب اول تعلق گيرد اشکالي ندارد و غير آن، اشکال دارد. البته ممکن است در طرح هاي جديد، بعضي از اشکالات اين کار برطرف شده باشد ولي هنوز اشکال اصلي که استفاده بازارياب هاي بالواسطه مي باشد و نوعي اکل مال به باطل است وجود دارد

  آیت الله سیستانی: جایز نیست .

  آیت الله فاضل: اگر شرکت های هرمی باشد و به صورت زیر شاخه فعالیت کنند؛ واز افراد برای عضو شدن پول بگیرند فعالیت دراین شرکت ها حرام است.
  استفتاء‌از سایت مراجع عظام
  موفق باشید

  • این استفتاهات ماله قبله الان دیدا نظر دادن در ضمن.اه قانونی نیست چرا خود رهبر مستقیما شورای عالی فضای مازی تشکیل داده برای نظارت بر بازاریابی شبکه ای.در برنامه پایش هم فته شد که شرکتی که ضرر اولیه ندارد ینی برای ورود پولی نیاز نیست داده شود مشکلی ندارد این شرکتی که شما گفتید کلا مشکل داره و شما دارید با ذهن جهت دار نسبت به بازاریابی شبکه ای نظر میدید.اشتغال بیش از 500 هزار نفر در ایران رویای مسئولین بود که بازاریابس شبکه ای مققش کرد در ضمن ما انبار نمیکنیم محصول رو سفارش میگیریم بعد برای مشتری خرید میزنیم.و این که مصولات کاملا مصرفی و مورد نیاز جامعه میباشد .میخوای دستمال کاغذی که با شونه تخم مرغ و کارتن درست بشه رو استفاده کنی میری یه با کیفیتشو میخری .بعدشم این که اکثر محصولات ایرانی هستن اون دسته از محصولات خارجی هم منه ایرونی میفروشم نه کسه دیگه یکی هم که میخواد اشتغال زایی کنه شما جلوشو میگیرید .در چیزی در مجلس نیاز به قانون ندارد بلکه به صورت آیین نامه تصویب میشود و بعد به صورت قانون در میاید و بازاریابی شبکه ای هم آِین نامه اجرایی دارد که دقیقا عین قانون است.و برای کن صنف در نظر گرفته شده که از تخلفات جلوگیری شود همین اخیرا یک شرکت به خاطر فعالیت غیر قانونی و خرید اجرایی بسته شد

   • با سلام
    انگاری بدجور شست و شوی مغزیت دادن…حق داری..چون برای خودت یه پا مرجع دینی شدی…فتوا میدی و حکم صادر میکنی..وقتی نخبه های دینی این مملکت میگن از لحاظ شرعی اشکال دارد دیگه باید قید این کارو زد نه اینکه توجیه بیاری برای دست نکشیدن ازش….
    در پایش به نکات منفیه این قضیه هم اشاره شد ولی کو گوش شنوا که یاد گرفته باشد همه چی رو باهم ببیند
    موفق باشید

   • دوست عزیزسلام همش دروغ و توهم بیش در این شرکتها وجود نداره من بودم و ضرر دادم اگر این شغل خوب بود پس مملکت دکتر و مهند و کارگر و غیره نیاز نداشت همه میرفتند دنبال این کار بازم فکر کن اگر وارد این شرکتها شدی لغو کن

  • سلام ممنون ازشبکه اجتماعی مذخرفتون واینکه ذهن مردم رو باچرندیات شستشو میدید درسته که شما زحمت میکشید وبه مردم اطلاع رسانی میکنید اما اگر من قرارباشه مثال جاروبرقی بخرم با کسی که جارو دستی داره مشورت نمیکنم چون فقط یکسری اطلاعات غلط درمورد جاروبرقی تحویلم میده یا باکسی که پراید داره نمیرم مشورت کنم که 206بخرم یا نه قطعا میگه بدرد نمیخوره خرجش بالاست نمیگه لنت 206بخوای عوض کنی میشه 90هزار مال پراید 30تومنه 206یکسال کارمیکنه پراید یکماه شما لطفا برنامه شوق وبینش رو تماشا کن تا اطلاعات نابجا تحویل ملت ندی بنده دارم طی 1سالو 4ماه ماهی 4/5میلیون درامد کسب میکنم ازشرکت بازار یابی شبکه ای وتمام سازمانم پورسانت بگیر هستند مایل باشید شماره حسابمو میدم چک کنید هرماه چقدر پورسانت میگیرم من شخصا ماهی 500هزار جنس میفروشم به اقوام خودم اما خودشون ازم میخوان زوری به کسی جنس نمیدم قطعا اگربد باشه ازمن نخواهند خرید به امید وارزوی اینکه تومملکتم هیچ فقیری نباشه تلاش میکنم حتی کارگرها ورفتگران کشورمون عراقیهای پست باشند تلاش میکنم سرچهارراه هیچ پسرودختربچه ای فال وگل واسفند نخواد بفروشه تا شکمشو سیر کنه تلاش میکنم نام سرافراز کشورعزیزمو بالا ببرم ولکه ننگ روی کشور امریکا واسرائئل بمونه من قبلا از وارد شدنم به این سیستم 4ماه همه جاتحقیقات لازم روانجام دادم وازهمه مهمتر دکترقربانیان 800معتاد کارتن خواب رو ترک داده ودرحال حاضر مشغول به کار ودرامد دریکی از کارخانه هاش دارند فعالیت میکنن ودرامد کسب میکنند لطفا مردم رومطلع کنید نه منصرف اگر این کار بمن درامد نده باز میگم خدا براشون بسازه چون قبل از پول خیلی چیزها بمن داد تغییر خداشناسی شکر گذاری مردم دوستی کمک به همنوعان مخصوصا ندارها هدفمند شدن دینداری انطباط سخنوری جادوی کلمات منفی ومثبت ووووو….واین رو هم اضافه کنم که من شاید هفته ای یکبار هم صدقه نمیدادم اما یکسال هست که حداقل ماهی 150هزار تومان از درامدم رو به بیماران بیسرپرست ایتام بیماران سرطانی و….هدیه میکنم خداقوت بشما منفی ساز عزیز دوستون دارم اما مردم رو منفی نگر نکنید سپاس

 2. مهدی جداری عالی

  بسمه تعالی
  چند مساله مطرح شده که یکی از مهمترین آنها مساله شرعی هست ببینید بعضی از علما اعظام میگن اگر نیت مساله که در بند 4 قانون وزارت صنعت و معدن هست هبه باشه مشکلی نداره اما میخوایم خودمونو گول بزنیم داستانش فرق داره شما ببینید اگر به بانک داری اسلامی دقت کنید اساس و اصول اقتصاد مملکت اسلامی بر اساس کلاه شرعی هست در مورد وام و …. دقت بفرمایید. پس قانون اساسی ما حکما شرعی نیست. ببنید مردم متشرع ما هر کاری دوس دارن میکنن مثلا دروغ میگن دزدی میکنن حق میخورن مال یتیم و غیر یتیم و اما در اداره اوقاف دقت کنین ببینین چطور مال مردم رو با اسناد جعلی تصرف میکنن بیاید در سازمان اصناف نگاه کنین پارتی بازی داره موج میزنه و بوی کثافت از اداره جات همین دولت اسلامی داره بالا میره. حالا که مردم دارن به یه تولید ملی نگاه میکنن حالا که عشق مردم شده کار و درامد زایی قشر مرفح و بی درد جامعه میبینن پیشرفت مردم رو چشم حسادتشون بر نمیتابه نمیتونه ببینه کسی که دیروز کارمند آبدارچیش بود امروز یه فرد موفق و در سطح اونه متاسفانه تو جامعه ما پول داشته باشی همه چی داری از عزت و احترام و اعتبار بگیر برو بالا دقت کنین الان یه نامزد مجلس چقدر درامد داره شما بگیر 5 ملیون بعد برای چهار سالش میشه 240 ملیون اما از کجا میاره تو هر دوره 2 ملیارد یا بیشتر خرج میکنه؟؟ اینا به نظر شما میتونن برای دین رسول خدا تصمیم بگیرن؟

  • من کاملا بانطر دوست عزیزم اقای جداری موافق هستم وهمچنین درمورد اون عزیزی که بالا نظره خودشون اعلام کردن ومیگن که ماشستشوی مغزی شدیم عزیزم شما میگی اگر این کار هست کشور دکتر مهندس میخواد چیکار شما انقدر بیرحمانه قلب خشن وتاریکی دارید که نظرتون اینه کسی که سواد نداره فقیر وگدا بمونه کسی که سرمایه نداره همیشه گرسنه باشه عزیزم شما یخورده کتاب مطالعه کن متوجه میشی چه کسانی که پولدارترین اشخاص شدن سواد نداشتند شما مطمئن هستید که ادیسون درس خونده وازمدرسه بدلیل بی عرضگی هواس ودرس اخراج نشده اما چیزی رو اختراع کرد که شده چرخه زندگی واما کسانی که میگن درامد شرعی نیست بگید من صبح تاشب زحمت میکشم عرق میریزم یخ میزنم توسرما فعالیت میکنم از درامدهم به محتاج ها ونیازمندان کمک میکنم من کسی بودم که پول پیش خانه اجاره ایم 300هزارتومن بود اگرخدا نمیخواست من نمیتونستم الان یک واحد 65متری بخرم وهمینطور یک ماشین پژو وازخدا میخوام اگرحرام باشه همرو بگیره ازم ولی من سعی میکنم بیرحمانه عاقل باشم همین خدا نگهدارتون

 3. مهدی جداری عالی

  پاسخ به ابهامات شما
  نخست؛ توزیع و فروش لوازم آرایشی و دمنوش و شامپو تا چه اندازه در سبد کالاهای ضروری خانواده‌های ایرانی جای دارد؟ در شرایطی که شرکت‌های تولیدکننده با قیمت‌هایی به مراتب کمتر محصولاتی مطمئن و با کیفیت‌تر روانه بازار می‌کنند.

  یه نگاه به آمار زیر بندازین
  عربستان و ایران 2 کشور پیشرو در مصرف لوازم آرایش

  بر این اساس، اگر کشور عربستان و جمعیت زنان این کشور را فاکتور بگیریم، ایران نخستین بازار بزرگ هدف لوازم آرایشی در منطقه به شمار می‌رود؛ به این معنی که هر ساله 14 میلیون نفر زن ایرانی به میزان 2/1 میلیارد دلار از بازار 7/2 میلیارد دلاری فروش لوازم آرایشی را در منطقه خاورمیانه به خود اختصاص داده است.

  بر این اساس ایرانی ها 29 درصد از بازار مح
  صولات آرایشی در خاورمیانه را به خود اختصاص داده است.
  منبع: http://jamejamonline.ir/sara/1042288836666922413

  سایت جام جم
  نان باکیفیت از تنور کدام نانوای یزدی در می آید
  یزد – ایرنا – روزنامه محلی صبح یزد در شماره روز دوشنبه 24آذرماه خود نوشت: افزایش قیمت های مواد خوراکی در دولت دهم و بعد از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها ، علاوه بر افزایش فشار مالی بر قشر متوسط و ضعیف جامعه موجب کاهش میزان مصرف مواد غذایی در میان خانواده ها شده است.
  [نان باکیفیت از تنور کدام نانوای یزدی در می آید]

  در ادامه این گزارش آمده است: اوج کاهش مصرف مواد غذایی نیز بین سال های 1384 تا 1392 رخ داده است، در همین دوره زمانی میزان کسری بودجه خانوارها به رقم 600 هزار تومان رسید، هرچند که این عدد در آخرین برآوردها به کمتر از 300 هزار تومان رسیده است.

  با این حال بررسی ها نشان می دهد حداقل تا پایان سال 1392 میزان مصرف مواد غذایی در میان خانوارها کاهش یافته بود.

  در بیست سال گذشته میزان مصرف گوشت قرمز در میان خانوارهای ایرانی 58 درصد کم شده و به میزان 40 درصد به مصرف گوشت پرندگان افزوده شده است.

  اما متاسفانه دو قوت اصلی مردم ایران که نان و برنج است نیز در این سالها به دلیل گرانی کاهش یافته است به گونه ای که در آمار بانک مرکزی درباره مصرف برنج آمده است:

  هر خانوار ایرانی در حال حاضر به طور متوسط سالانه 119 کیلوگرم برنج مصرف می کند، این رقم در قیاس با سال 89 بیش از 34 درصد کاهش را نشان می دهد چون پیش از این میزان مصرف برنج خانوارهای ایرانی سالانه 159 کیلوگرم بوده است.

  بیشترین متوسط مصرف برنج خانوارها به ابتدای دهه 80 بازمی گردد که سرانه سالانه مصرفی برنج به ازای هر خانوار 180 کیلوگرم بود و کمترین میزان سرانه به ازای هر خانوار به انتهای سال 92 برمی گردد که برنج مصرفی خانوارها 119 کیلوگرم شد.

  اما نان که به تازگی نیز 30درصد از سوی نانوایان و با چراغ سبز دولت گران شده است کاهش 12درصدی را در چهار سال و کاهش 50درصدی را در 22سال شاهد بوده ایم.

  آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد میزان مصرف نان نیز در میان خانوارهای ایرانی به دلیل افزایش قیمت، کاهش یافته است. بر این اساس طی 4 سال گذشته 12 درصد از مصرف نان مردم کاسته شده است.

  در 22 سال گذشته نیز میزان مصرف نان 50 درصد کاهش داشته است.

  بررسی ها نشان می دهد طی سال های گذشته میزان مصرف سرانه غذای خانوارهای ایرانی کاهش قابل توجهی داشته است.

  هر شهروند ایرانی در سال 1371 به میزان 177 کیلوگرم، در سال 1376به میزان 172 کیلوگرم، در سال 1384 به میزان 200 کیلوگرم و در سال 1392 به میزان 177کیلوگرم غذا (برنج، انواع گوشت، لبنیات، تخم مرغ، روغن نباتی و قند و شکر ) مصرف کرده است.

  به عبارت دیگر در هشت سال گذشته، حدود 12 درصد از مصرف غذا بین ایرانیان کاسته شده است.

  نکته اینجاست که چون خانوارهای کم درآمد در این چند سال نیمی از قدرت خرید خود را از دست داده اند، بخش مهمی از قدرت خرید خود را به نان اختصاص می دهند، بنابر این افزایش قیمت نان ضربه سختی را به معیشت و قدرت خرید این دسته از خانوارهای ایرانی وارد خواهد ساخت.

  در این مجال به روند افزایش قیمت نان در استان یزد می پردازیم.

  به دنبال بخشنامه وزارت کشور و تصویب نامه هیات وزیران، نرخ نهایی آرد و نان مشخص شد که براساس آن نانوایی های استان از شب گذشته با نرخ جدید، نان را به مشتریان خود عرضه کردند.

  بر همین اساس سنگگ با وزن چانه 500 گرم 6500 ریال، بربری حرارت غیرمستقیم با وزن 460 گرم 4500 ریال، بربری تنوری با وزن 460 گرم 4500 ریال، تافتون تنوری با وزن 410 گرم به نرخ 3750 ریال، تافتون ماشینی(فریوری) با وزن چانه 265 گرم به قیمت 2500 ریال و تافتون ماشینی(عربی) با وزن چانه 230 گرم 2250 ریال تعیین شده است.

  همچنین تافتون ماشینی حرارت غیرمستقیم با وزن 310 گرم به قیمت جدید 3000 ریال و لواش ماشینی با وزن چانه 165 گرم به قیمت 1750 ریال عرضه خواهد شد.

  قیمت قبلی نان که در خرداد 1391 اعلام شده بود عبارتند از :

  سنگک (با تخمه) با وزن 450 گرم به قیمت 4500 ریال، انواع بربری(تنوری و دستگاهی دوار- بربری با حرارت غیرمستقیم)با وزن 470 گرم به قیمت 3000ریال ، تافتون ماشینی عربی با وزن 235 گرم به قیمت 1500 ریال، تافتون ماشینی ضخیم(کپک) با وزن 245گرم و قیمت 1500 ریال، تافتون ماشینی فریوری با وزن 280 گرم و قیمت 1750 ریال، تافتون حرارت غیر مستقیم با وزن 310 گرم و قیمت 2000ریال ، تافتون تنوری با 430گرم و قیمت 2750ریال و لواش 170 گرمی با قیمت 1250 گرم .

  مقایسه این قیمت ها از گرانی 30تا 50درصد حکایت دارد از این رو باید بخش نظارت و بازرسی بیش از هر زمانی فعال شود تا با متخلفان برخورد جدی کند.

  ** لزوم ارتقای بهبود کیفیت آرد و نان عامل افزایش نرخ نان

  فرماندار یزد درباره دلایل این افزایش 30درصدی گفت: الزام قانونی به استناد قانون هدفمندسازی یارانه ها مبنی بر آزادسازی قیمت ها تا پایان برنامه پنجم توسعه و عدم افزایش قیمت نان در دو و نیم سال گذشته عمده ترین دلیل این افزایش است.

  محمود شاکری شمسی ، افزایش مولفه های موثر در تولید نان را عواملی همچون نرخ دستمزد ، هزینه های حمل و نقل ، سوخت ، برق ، آب ، اجاره ، بیمه ، افزودنی ها و خمیر مایه عنوان کرد.

  وی از دیگر دلایل این افزایش را کاهش کیفیت پخت نان ، نارضاینی نانوایان و مصرف کنندگان و مشکل دار شدن کارخانجات آرد دانست و اظهار داشت: همه این موارد موجب شد تا به منظور ارتقای بهبود کیفیت آرد و نان ، افزایش نرخ صورت گیرد.

  فرماندار یزد آبان ماه گذشته نیز در بازدید از اداره کل غله استان و کارخانه آرد روشن یزد خواستار نظارت و کنترل بهتر بر پخت نان در یزد شد.

  شاکری شمسی با بیان اینکه گندم و نان به عنوان یک کالای استراتژیک بوده و از حساسیت خاصی برخوردار است، افزود: بحث نان یکی از مهمترین مقوله هایی بوده است که از ابتدای سالجاری در فرمانداری یزد مورد پیگیری قرار گرفته و کارگروه بهبود کیفیت نان در شهرستان یزد به صورت فعال مسئولیت هماهنگی و نظارت بر کار را پیگیری می نماید.

  وی اظهار داشت: در مقطعی بعد از اجرای مرحله اول قانون هدفمند سازی یارانه ها، کیفیت نان در سطح استان و شهرستان یزد بهبود یافت اما با گذشت زمان از کیفیت آن کاسته شده و در حال حاضر در بعضی از واحدهای خبازی شاهد عرضه نان با کیفیت پایین هستیم.

  شاکری شمسی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید در بخش سلامت سرمایه گذاری قابل توجهی کرده و نگاه ویژه ای دارد گفت: در شهرستان نیز بحث سلامت در اولویت کاری است و در زمینه تولید نان نیز دستگاههایی همچون مرکز بهداشت ، سازمان صنعت، معدن و تجارت، اتحادیه و … باید بر عرضه نان به صورت کاملاً بهداشتی نظارت داشته باشند.

  فرماندار یزد اضافه کرد: واقعی کردن قیمت های انواع نان تولیدی در استان از دیگر عواملی است که در ارتقاء کیفیت نان عرضه شده می تواند موثر باشد.

  وی به کارگیری سیاست تشویق و تنبیه در بالا بردن کیفیت پخت نان مثمر ثمر دانست و افزود: دستگاه های ذیربط باید ضمن نظارت و ارزیابی عملکرد به صورت مستمر، واحدهای خبازی که نان با کیفیت عرضه می کنند را مورد تشویق قرار داده و با متخلفان برخورد قانونی نمایند.

  http://www.irna.com
  خبر گزاری ایرنا

  این آمار و ارقام نشون میده که لوازم بهداشتی و آرایشی از نون شب برای ملت ما واجب تره بماند که اکثر شرکت ها اومدن حبوبات و سبزی خشک و …. رو وارد کردن به لیست کالاهاشون.

  ابهامی بود بپرسید
  hamdammehrabon006@gmail.com

  دوم؛ چند درصد این محصولات تولید داخل هستند و اگر تولید داخل هستند چه محدودیتی برای فروش از طریق نمایندگی‌ها وجود دارد؟ آیا واقعاً سود دریافتی واسطه‌ها از سودی که بابت فروش از طریق بازاریابان شبکه ای انجام می‌شود بیشتر است و شرکت‌ها متضرر می‌شوند؟

  طبق آیین نامه اعلامی و دستور العمل وزارت محترم صنایع و معادن تمامی کالاهای خارجی حذف و کالاها باید ایرانی بشود تا پایان سال جاری.
  خیلی از شرکت ها انجام دادن.
  محدودیت نیست بازاریابی شبکه ای یعنی حذف واسطه ها و صرف هزینه های آن به مصرف کنندگان.
  با توجه به این که تمامی شرکت های دارای مجوز زیر نظر اصناف هستند قیمت گذاری نیز بر اساس استانداردها و شرایط اصناف میباشد و خود اصناف قیمت گذار محصولات میباشد.

  سوم؛ این دست مشاغل تا چه اندازه پایدار هستند و بازاریابان دارای امنیت شغلی و حق و حقوق قانونی هستند و چه مزایایی برای بازاریابان در نظر گرفته می‌شود؟

  مزایا بیشتر از آن که رییس ندارد.
  روزانه بیشتر از 1 ساعت نهایتا در اوج به 4 ساعت میرسد.
  همه برای پیشرفت دایرکت دست به دست هم میدهند.
  امنیت؟؟؟ سوال جالبی بود شما بفرمایید با این وضعیت بودجه مملکت از 10 سال گذشته کدام شغل امن است شخص وزیر صنعت و معدن در دولت بعدی یا همین دولت امنیت شغلی ندارد چه برسد به ما عوام.
  ضمنا کسی نگفت کار و زندگی تعطیل فقط نتورک کنار درامد و شغل اول یک درامد دیگر.

  چهارم؛ ادامه و انتهای این زنجیره‌ها و شبکه‌ها به کجا ختم می‌شود؟

  این برنامه70 سال است در آمریکا و کشورهای پیشرفته انجام میشود و رییس جمهور آمریکا اقتصادش را مدیون آن میداند.
  شرکت های بزرگ جهانی از صنایع خودرو سازی معتبر تا کشاورزی از این طریق کسب درامد میکنند
  با اجازه شما امروز تنها شغلی که آنلاید مالیات بر ارزش افزوده را میدهد نتورکرها هستند و آنلاید مالیات بر درامد را میدهند پس دولت منافع دارد و هیچ وقت آن را زیر سوال نمیبرد نگاه کنید امروز 350 هزار نتورکر در ایران دارید. و این رقت به صورت جالبی رو به افزایش است. سوال من از شما این است چرا؟
  اگر کوئست بود تا امروز جمع نمیشد؟

 4. حرام یعنی حرام، پس حرفی توش نیست، الکی هم دلیلای مسخره نیارید.

  • جناب جداری عالیه عزیز من واقعا ازشما تشکرمیکنم که دلایل قانع کننده ومحترمتون دیگر هیچ حرفی برای مخالفان حسود وتنبل وضداسابش مردم مخصوصا مردم جامعه ضیف رو ارائه دادیداینها که درتلاش هستند نتورک رو بدنام کنند نامسلمانی بیش نیستند وچشم دیدن اسایش وارامش مردم روندارند بهتره که خودمون رو اذیت نکنیم اگرقراربود انسان ازهرچیز درست استفاده کنه هیچ وقت بوته ای که دربیابان به خواست خدا رویید تا ادمی ازان بجای دارو استفاده کند الان تریاک مواده نعشه جات نبود فقط داروی برای درمان بود

 5. از دوستانی که میگن حرامه و کلاه برداریه خواهش میکنم نظرتونو که خیلی بهش احترام میزارم پیش خودتون نگه دارید چون به هیچ وجه امکان نداره اطلاعات کامل داشته باشید(اینو از حرفاتون متوجه شدم)چون دلیله منطقی و قانع کننده ندارین و حرفاتون بخاطر کمکاری خودتون و یا اطرافیانتون تو این کاره وحرفاتون ممکنه که کسیرو که امکان داره خودش و خیلی های دیگرو تو این شغل از زندگی جهنمیشون نجات بده از ادامه این شغل منصرف کنه و اون موقست که شما مسئول بدبختی چندین هزار نفر خواهید شد و این گناه خیلی بزرگیه,خواهش میکنم از این حرفم ناراحت نشین ولی چیزی بود که همتون باید بدونید

  • ضمن عرض سلام خدمت شما:
   نکنه نگران لقمه ای که داری در میاری نیستی…یکم دقت کن آخرتی هم هست …اینو دیگه من نمیگم، خداوند داناوحکیم تو تورات انجیل و(قرآن آسمانی)فرموده اند.یا علی مدد (مسلمون)

   • درود بر شما…
    من تا حالا دلیل قانع کننده ای ندیدم…
    اگر دلیلی دارید بفرمایید وگرنه اون که انسان لقمه حلال در بیاره که درش شکی نیست ولی برای اینکار بعید میدونم حرام باشه…

 6. شمر سربازی بود که در کنار حضرت علی در جنگ ها شرکت میکرده و جانباز بوده
  ولی چرا همون شمر بعدا روی سینه امام حسین نشست و کاری رو کرد که نباید میکرد امام حسین خودش جواب این سوالو قبل شهادتش گفته بود مال حرام شکم شمرو پر کرده پس مواظب نونی که سر سفره زنو بچمون میاریم باشیم …

 7. با سلام خدمت تمامی عزیزان
  طبق تجربه و تحقیقات من، این شغل هم مثل تمامی کارهای دیگه ای که وجود داره میتونه بصورت درست و اصولی انجام بشه، میتونه مشکلدار و دسیسه هرمی باشه. تمامی آموزشها و اصول سیستم خوبه و در راستای رشده و این افراد هستند که لقمه رو میتونن حلال کنند یا حروم. شما اگر قصاب هم باشی همینه، دندونپزشک هم باشی همینه یا هر شغل محترم دیگه ای.
  بقول دوستمون باید تمامی خوبی ها و بدی ها رو با هم دید اگر نه متعصب هستیم.

 8. چرا همش بهانه??..برید سراغ کاری که فکر میکنید درسته..شما که میخواید دین رو قبول نکنید چرا دنبال اینید که آیا از لحاظ شرعی اشکال داره یا نه?!!!!..کاری که شما رو بنده ی کسی غیر از خدا بکنه اشکال داره..کاری که توش به جز حسادت و رقابت و حرص و طمع و بندگی بنز و بی ام و چیزی نیست هم همینه…آیا غیر از مخ زدن و سیاست کاری و این چیزا کار دیگه ای انجام میدید??..نه اینکه پول و ثروت و فروش و این چیزا بده ولی هر کار و بار هرمی ناسالمه..اینو حتی با دودوتا کردن عقلتون میتونید بهش برسید اگه واقعا پول درست میخواید..اگر هم نه که کارتونو بکنید و الکی وقت خودتون و دیگران رو سر اینکه این کار از لحاظ شرعی اشکال داره یا نه تلف نکنید..در خانه اگر کس است یک حرف بس است…

  • یعنی شما بنده ی اون تولید کننده ی چینی که جنسهای بی کیفیت رو بهتون میرسونه نیستین؟ما هممون بنده ی افکار پوچ خودمون هستیم نه دیگران. اون کارگر مملکت من بخاطر اینکه اجناس بی کیفیت چینی روکه توسط یه تاجر سود جو وارد کشورم شده از تولیدی تعدیل میشه و کنار گذاشته میشه بنده ی کیه؟ کافیه یکم مطلب رو درست بفهمیم .رهبر گفته درصورتیکه در شورای نگهبان تصویب نشه درست نیست حالا که تصویب شده چی؟ پس تفسیر به رای نکنیم .حرام اینه که هموطن من بخاطر فقرو نداری شب با شکم گرسنه سر زمین بذاره و من نوعی با بی تفاوتی هرچه تمام نسبت بهش مسوولیتی از خودم نشون ندم .حرام یعنی اینکه یه مسلمون در فقر اقتصادی به سر ببره .چرا یه بچه مسلمون نباید پولدار بشه؟ چرا از وقتی چشممونو باز کردیم ما رو عادت دادن به بی پولی و فقر ؟ همیشه در طول تاریخ ثابت شده فقر به دنبالش فساد و بزه کاری میاره ..خواهشا اگر انتقادی میکنیم با چشم باز بکنیم نه با قصد و غرض .
   یاعلی

 9. سلام من دهرم کار میکنم راصیم جنس ها گرون نیستن خیلیم با کیفیتن درمورد چیزی که نمیدونید سلایق شخصی خودتو نگید لطفا من از تمام محصولات استفاده کردم البته انایی که به دردم خورده با صداقت کامل به مشتری میدم اگر محثولی بدردش نخوره و خودشم بخاد بهش نمیدم کاش کمی تحقیق کنین بعد مطلب بزارین

 10. لطفا با اطلاعات نظر بدید اینکه نان مردم رو اونم بدون اطلاعات ببرید از همه کارها حرام تره. و یه مسئله دیگه اگه چند وقت دیگه متوجه بشید که اینکار هیچ مشکلی نداشته و حرفای شما اشتباه بوده بنظرتون با این صحبتهای صدمن یه غاز چه بلایی سر زندگی اون افرادی آوردین که واقعا میتونستن به واسطه این شغل زندگی بهتر و آینده بهتری برای خودشون و خونوادشون بسازن؟

 11. سلام.بنده در شرکت بازار یابی کار میکنم.اینکه شما گفتی (افشانه‌های خوشبوکننده بدون بارکد و پروانه بهداشتی که تنها ظاهر زیبا هزینه ۵۰ هزارتومانی روی دست مشتری می‌گذارند تا شامپوهایی با عناوین ضد ریزش و نرم‌کننده به قیمت ۲۵۰ هزار تومان، یا حتی دم‌نوش‌هایی که در عطاری‌ها به‌وفور یافت می‌شود نه‌تنها چرخ اقتصاد و تولید کشور را نمی‌چرخاند که حتی مانعی پیش روی تولیدکنندگان شده است.)..قیمت محصولات اینقدر نیست تازه پروانه بهداشت داره و بارکد هم داره..
  هرکی میگه من دروغ میگم بره از سایت بادران یه اسپری خرید کنه و وقتی کالا را تحویل گرفت روی اسپری را ببیند.
  دوم قیمت اسپری 7 هزار و پانصده نه 50 هزار تومان.
  سوم اینکه شما برای قانونی بودن یا نبودن کار به قوه قضایه تماس بگیرید به شما گفته میشه به وزارت صنعت و معدن مراجعه کنید سپس به وزارت صنعت تماس بگیرید تا متوجه قانونی بودن کار بشید

 12. و نکته بعدی گفتید( هرچقدر این عضوگیری بیشتر باشد هزینه هم بیشتر است؛ جدای از این بابت فروش اقلام شرکت هم هرماه هزینه‌ای دریافت می‌کنم.)…شما حتی از قانون شرکت ها هم خبر نداری..
  بابت عضو گیری شرکت پول نمیدهد . با هر تعداد ادم فرقی نداره زیاد یا کم بابت حجم فروشی که با تیم فروخته میشه شرکت پاداش میده
  گفته بعدی (به گفته وی مشتری در صورت انصراف نمی‌تواند بیعانه خود را پس بگیرد.) این موردی که گفتید بستگی به ادمش داره یکی اینجوری میفروشه که تازه با گزارش دادن به شرکت اون ادمو متوقف میکنن..منکه خودم هم جنسا رو با تخفیف و حتی نسیه هم میدم تا هر زمان پول داشتند بدهند جنس هم همون اول تحویل میدم کسی باور نداره بیاد از من جنس بخره تا باور کنه

 13. نکته بعدی
  به‌هیچ‌عنوان برای اقلام شرکت نمایندگی و مغازه نزنیم، چون تمام خریدها باید اینترنتی باشد.
  بخاطر اینکه شرکت طبق قانونی که گذاشتن براش اجازه تبلیغات و نداره چون پول تبلیغات و داره به مشاوره هاش میده اگه قرار بود به صورت آزاد و سنتی تبلیغ کنه دیگه نمیتونست با آدم ها تبلیغات کنه یا این یا اون برای همین قانون هاست که قانونی شدن این شرکت ها

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*